Jedz zdrowo - to proste!
Trzymaj linię
Co ty wiesz o… chlebie?


   
CO TY WIESZ O… CHLEBIE?

Co oznacza 'typ mąki'?

Dobrze wiemy, że im bielsza jest mąka, tym bardziej delikatne jest wypiekane z niej pieczywo, ale jednocześnie mniej w nim składników mineralnych i błonnika. I jeśli właśnie na takie delikatne pieczywo z jasnej mąki mamy największą ochotę to nie trudno je rozróżnić. Ale kiedy chcemy kupić "pieczywo pełnoziarniste" warto poszukać na opakowaniu informacji o tym, jaki TYP MĄKI został użyty do jego wypieku. Czytając informacje na opakowaniu możemy dokonać w pełni świadomego wyboru w sklepie.


A więc co właściwie oznacza pojęcie TYP MĄKI?
Ziarna zbóż zbudowane są z 4 głównych części: najbardziej zewnętrzna warstwa czyli okrywa owocowo-nasienna jest bardzo bogata w błonnik oraz składniki mineralne. Tuż pod nią jest tzw. warstwa aleuronowa zawierająca dużo białek, składników mineralnych i witamin oraz trochę tłuszczu. Najmniejsza jest część zwana zarodkiem, z której w korzystnych warunkach wyrasta kiełek będący początkiem nowej rośliny. Najbardziej wewnętrzną częścią ziarna, stanowiącą jednocześnie jego największą część (ok. 80%) jest tzw. bielmo. Ta część to głównie węglowodany, a także trochę białek.

By powstała mąka ziarno zboża trzeba najpierw oczyścić, a potem zmielić. I właśnie podczas oczyszczania z ziarna usuwane są zewnętrzne części - najpierw okrywa owocowo-nasienna, potem warstwa aleuronowa i zarodek. Tak więc im bardziej oczyszczona jest mąka tym mniej w niej błonnika, składników mineralnych i witamin, a więcej węglowodanów.

Typ mąki określany jest zawartością popiołu, który wskazuje na ilość składników mineralnych w danym jej rodzaju. O ilości popiołu decyduje z kolei stopień przemiału mąki. Im bardziej jest ona oczyszczona, tym mniejsza jest w niej zawartość składników mineralnych, a tym samym niższy ma typ. Najczęściej używana jest mąka o typie zbliżonym do 500. Oznacza to, że w 100kg mąki jest ok. 500g popiołu. Dla porównania mąki razowe mają typ zbliżony do 2000, co wskazuje na aż 2 procentowy udział popiołu w tej mące. W rezultacie w mące o typie 2000 ilość składników mineralnych jest 4-krotnie wyższa niż w powszechnie używanych mąkach o typie 500. 
home Smak zdrowia Co ty wiesz o… chlebie?
Informacja o cookies Strona główna Poleć stronę przyjacielowi Dodaj do ulubionych Powrót na górę